Experimentální materiály

26. května 2017 v 10:18 |  Materiály
Experimentální materiály jsou obvykle lehké, mají osobitý tvar a snadno upravitelnou strukturu. Využívají se na vytvoření celé vláenky (stylizované), nebo jen její doplněk.
Zdroje čerpám z knih: Vlásenka a maska v divadle, filmu a televizi, Příručka pro vlásenkáře a maskéry (Rudolf Kurel).


Výpisek z knihy Vlásenka a maska v divadle, filmu a televizi:
Experimentální materiály je možno rozdělit do tří kategorií: celuózové, textilní vlákna upravená, ostatní materiály.
Celuózové:
Papír: Lze využít na vytvoření celé vlásenky, vousu a kníru. Má antický tvar. Proužky předem upravené plochým železem leíme (latex, revultex) na vazbu, která je od dřevěného modelu hlavy izolována fólií. Upravíme nastříkáním a kolorováním barvou rozpustnou v lihu, nebo nanesením řídké sádry. Konečný tvar zajistíme nastříkáním nitroceluózového laku.
Papírová vata: modelace účesového tvaru na vazbě. K modelování musí být slabě zvlhčená. Po usušení ztužení 2-3mi vrstvami monturitu. Vlásenky jsou lehké, snadno barvitelné a stínovatelné, mají sošné tvary.
Papírový motouz: Vlásenky egyptské. Zhotovují se lepením ->zastřižením -> obarvením -> konečnou úpravou -> nalakováním ((ne)barevný lak).
Celofán: Z proužků/provazů se vytváří vlásenky rokokové, alonžové a především pohádkové. Bílý provaz se zkrátí na potřebnou délku. Zkroucení odstraníme namočením ve vodě a protažením v prstech do plocha. Tvaruje se ohřátým železem. Na vazbu lepíme, nebo našíváme (po předešlém třásnění). Je lesklý a lze ho kolorovat barevnými laky.
Viskózová houba: Tvaruje se řezáním. Konečného stavu vlásenky dosáhneme namočením -> tvarováním -> usušením -> lepením -> barvením -> stínováním -> lakováním. Vlásenka je kompaktnější než z papírových proužků, nebo vaty.Textilní vlákna upravená:
Bavlněná a vlněná příze: Předem ztužíme ve škrobu, nebo hotový účes ztužíme lakem. Na vazbu se lepí, nebo našívá (po předchozím třásnění.
Hedvábné šňůry: Výroba vlásenek egyptských, asyrských a antických. Na vazbu se lepí, nebo našívá (po předchožím třásnění).
Ucpávky do oken: Výroba vlásenek egyptských. Lehký materiál. Na vazbu se lepí, nebo našívá (po předchožím třásnění).
Žinilka: Lehká, snadno tvarovatelná (i jen v prstech). Výroba vlásenek s náročnými tvary. Na vazbu se lepí, nebo našívá (po předchožím třásnění).


ERROR 404: NORMÁLNÍ OBRÁZEK UCPÁVEK DO OKEN NOT FOUND

Ostatní materiály:
Gumové proužky: Na vazbu lepení latexem.
Bužírky: Vlásenka těžší než z gumových proužků. Na vazbu lepení latexem.
Polyuretan (molitan): Výroba vlásenek staroegyptských, schodovitě sestříhaných, antických a alonžových. Na vazbu se lepí. Lehký.
Nitě: Vazbu s naneseným latexem posypeme nastříhanými, barevně promísenými nitěmi. Vlásenka tvoří dojem krátce přístřižených vlasů.
Peří: Tvorba přehnaně módních účesů na velkých, natupírovaných hlavách. Tvarování na podložce ze silonové sítě vymodelované do základního tvaru účesu. Lepení v linii růstu a ve směru účesu. Konečná úprava plochým železem.

ERROR 404: NORMÁLNÍ OBRÁZEK GUMOVÝCH PROUŽKŮ NOT FOUND
POLYURETAN MÁ MOC STRUKTUR


Výpisek/doplnění z knihy Příručka pro vlásenkáře a maskéry:
Papírový a konopný provaz: Vlásenka těžší. Na vazbu se lepí, nebo našívá (po předchožím třásnění).
Polystyren: Hmotný, lehký, plastický, křehký. Tvorba malých, sevřených účesů podobných antickým plastikám. Na vazbu se lepí (organická lepidla), nebo našívá (po předchožím třásnění). Barvení barvami bez anorganických ředidel.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama